آگاه باشيد، تنها با ياد خدا دلها آرامش می ‏يابد! (قران کریم)
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷

همه چیز درباره توییتر و مشهورترین کاربران آن+ تصویر

 

 

از پرطرفدارترین کاربران تویتر می توان به؛ “لیدی گاگا” (خواننده مشهور آمریکایی) با بیش از ۹٫۸۵۹ میلیون هوادار، “باراک اوباما” (با بیش از ۷٫۸۴۴ میلیون هوادار) و “بریتنی اسپرز” (خواننده و بازیگر آمریکایی با بیش از ۷٫۷۳۴ میلیون هوادار و “کیم کارداشین” (طراح مد) با بیش از ۷٫۴۰۵ میلیون هوادار، اشاره کرد.

Tazeh.net: توییتر (Twitter) یک سرویس ارائه دهنده میکروبلاگینگ یا «وبلاگ نویسی کوچک» که به کاربران امکان نوشتن متن‌های کوتاه و منتشر کردن آن را می‌دهد، است که در ماه مارس سال ۲۰۰۶ توسط “جک دورسی” ایجاد شد و در ژوئیه ۲۰۰۶ آغاز به کار کرد و هم اکنون بیش از ۲۰۰ میلیون نفر کاربر دارد.
توییتر با شعار «چه کار می‌کنید؟» (?What are you doing) پا به میدان وب ۲.۰ گذاشت امّا در نوامبر سال ۲۰۰۹ میلادی این شعار به «چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟» (?What’s happening) تغییر کرد. یکی از ویژگی‌های توییتر محدود بودن به تایپ تنها ۱۴۰ کاراکتر است. این دو شناسه به قدری نو بود که به سرعت در بین کاربران اینترنت به محبوبیّت رسید. در توییتر افزون برفرستادن نوشتار می‌توان فیلم، عکس، و صدا نیز ارسال کرد. توییتر در لغت به معنی جیک جیک کردن است.

تاریخچه تاسیس:
توییتر یک پروژه بود که توسط شرکت Obvious در مارس ۲۰۰۶ ایجاد شد. نمونه اولیه توییتر به عنوان یک سرویس داخلی برای کارکنان Odeo مورد استفاده قرار گرفت و نسخه کامل آن در تاریخ ۱۵ ژوئیه ۲۰۰۶ معرفی شد. اما در اکتبر ۲۰۰۶ به صورت همگانی در دسترس قرار گرفت. این سرویس به سرعت مورد توجه قرار گرفت تا اینکه در مارس ۲۰۰۷ برنده “وب اورادز جشنواره جنوب” در بخش وبلاگ شد.
دفتر اصلی توییتر در “سان فرانسیسکو است” ولی هم اکنون توییتر در نقاط مختلف جهان دفتر دارد و مشغول به فعالیت است. سرورهایی نیز در سن‌آنتونیو و بوستون دارد. این شرکت ابتدا در کالیفرنیا به ثبت رسید. ثبت نام در توییتر رایگان است و راه‌های متفاوتی برای فرستادن توییت وجود دارد و از راه موبایل هم در دسترس می‌باشد و برنامه‌های بسیاری برای دسترسی به آن موجود است.
در توییتر می‌توان مطالب افرادی را دنبال کرد. توییتر با فلسفه به اشتراک گذاشتن وضعیت افراد به دوستان و اطرافیانشان شروع به کار کرد اما بیشتر از این حد کاربردی شد و در خبررسانی به یک ابزار کاربردی مفید تبدیل شده ‌است. در توییتر می‌توان نوعی برون ریزی اتفاقی ذهن را انجام داد یعنی هر آنچه در اطراف در حال اتفاق افتادن است، به طور ناخودآگاه می‌تواند موجب شود تا یک توییت به توییتر ارسال گردد. توییتر و جابه‌جایی آزاد داده‌ها می‌تواند تأثیر مثبتی در جهان داشته باشد. توییتر در نوامبر ۲۰۰۹ استراتژی اطلاعاتی شبکه‌ای و اخباریش را با تغییر پرسش پرسیده شده از کاربــرها جهت به روزسازی استتوس‌ها از «چکار داری می‌کنی؟» به «چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟» تغییر داد.

ساختمان توییتر در سان فرانسیسکو

 

تویتر تا اوت ۲۰۱۱ دارای زبان‌های هلندی، پرتغالی برزیل، ایتالیایی، اسپانیایی، ترکی، انگلیسی، آلمانی، روسی، فرانسوی، چینی، هندی، ژاپنی و کره‌ای بوده ‌است و زبان‌های دیگر نیز در حال اضافه شدن به این وبگاه هستند. پروژه ترجمه توییتر با درخواست کاربران برای زبان‌های خود توسط تیم ۲۰۰هزار نفری توییتر برای ترجمه آغاز می‌شود، تیم این پروژه از کاربران برای ترجمه نیز استفاده می‌کند. در حال حاضر زبان‌های در حال ترجمه فیلیپینی و مالایی است که با اضافه شدن این دو زبان تعداد زبان‌های توییتر به ۱۳ عدد می‌رسید که جدیدا زبان فارسی هم به این شبکه اضافه شده است.

لوگوی توییتر

 

جک دورسی؛ بنیانگذار توییتر:
جک دورسی (Jack Dorsey) متولد سال ۱۹۷۶ طراح نرم افزار آمریکایی، بنیانگذار و مدیر عامل توییتر به عنوان یک نوآور برجسته شناخته شده ‌است. دورسی در سنت لوییس، میسوری بزرگ شد.تحصیلات عالی خود را از دانشگاه علم و صنعت میسوری اغاز کرد و بعد به دانشگاه نیویورک منتقل شد، و در همین دانشگاه برای اولین بار ایده خلق توییتر را ارائه داد. از دیگر بناینگذارن این شرکت می‌توان اوان ویلیامز، بیز استون وجک دورسی را نام برد. لازم به ذکر است اولین توییت در ۲۱ مارس سال ۲۰۰۶ در ساعت ۹:۵۰ بعد از ظهر توسط جک دورسی نگاشته شد.

همچنین : بخوانید  ایده ساخت دکمه Esc از چه کسی بود؟

جک دورسی، از بنیانگذاران توییتر

 

کاربران توییتر:
تا مارس ۲۰۱۲ تعداد کاربران این وبگاه از مرز ۳۵۰ میلیون نفر گذشت و در ژوئن ۲۰۱۱ تعداد ۲۰۰ میلیون توییت در روز به ثبت رسید. این عدد برابر با نوشتن ده میلیون صفحه کتاب در روز است یا برابر با نوشتن ۸۱۶۳ نسخه از کتاب جنگ و صلح اثر لئو تولستوی می‌باشد. خواندن این تعداد از توییت حدود ۳۱ سال طول می‌کشد و بلندی آن‌ها به روی هم برابر با ۱۴۷۰ فوت ارتفاعی نزدیک به برج تایوان در تایپه خواهد شد. شرکت توییتر رشد سریعی را تجربه کرده‌است. در سه ماهه اول سال ۲۰۰۷، چهارصد هزار توییت ارسال شد، این رقم در سه ماهه نخست سال ۲۰۰۸ به ۱۰۰ میلیون تویت رسید و در فوریه ۲۰۱۰ کاربران توییتر روزانه ۵۰ میلیون توییت در روز به این وب سایت فرستادند. در ژوئن ۲۰۱۰ در حدود ۶۵ میلیون توییت در روز که برابر است با فرستادن ۷۵۰ توییت در هر ثانیه به توییتر، ارسال شد. در ماه مارس ۲۰۱۰، بیش از ۷۰۰۰۰ برنامه‌های کاربردی برای توییتر به ثبت رسید تا جولای ۲۰۱۱ بیش از یک میلیون نرم‌افزار برای توییتر توسط توسعه دهندگان نوشته شد که این نرم افزارها توسط شرکت توییتر تأیید و ثبت شده‌اند.

مشهورترین کاربران توییتر:
در توییتر افراد مشهور بسیاری عضو هستند و دنبال کننده‌هایی میلیونی دارند مانند، بیل گیتس، باراک اوباما، لیدی گاگا و بسیاری از افراد مشهور دیگر و همچنین خبررسانی‌های مشهور نیز در توییتر حساب کاربری دارند. استفانی گوردون یکی از کاربران معمولی توییتر بود که با توییت کردن یک عکس در توییت پیک به شهرت رسید. استفانی که دنبال‌کننده‌های محدودی داشت و بیشتر در مورد ورزش توییت می‌کرد، انتظار نداشت که اینقدر مشهور شود. البته افراد دیگر هم، از صحنه عکس گرفته بودند، اما تنها همین زن ۳۳ ساله که شغلش برنامه‌ریزی مراسم است، عکس‌ها را به توییتر فرستاده بود. خبر بارداری بیانسه یکی از پرطرفدارترین ترندهایی بود که تعداد رکورد توییتر در مورد یک موضوع ویژه را شکست. از پرطرفدارترین کاربران تویتر می توان به؛ “لیدی گاگا” (خواننده مشهور آمریکایی) با بیش از ۹٫۸۵۹ میلیون هوادار، “باراک اوباما” (با بیش از ۷٫۸۴۴ میلیون هوادار) و “بریتنی اسپرز” (خواننده و بازیگر آمریکایی با بیش از ۷٫۷۳۴ میلیون هوادار و “کیم کارداشین” (طراح مد) با بیش از ۷٫۴۰۵ میلیون هوادار، اشاره کرد.

 

لیدی گاگا، پرطرفدارترین کاربر توییتر

 

 

جک دورسی و باراک اوباما

 

 

دمیتری مدودف در حال توییت کردن

 

شعبه مرکزی توییتر در سان‌فرانسیسکو، ایالت کالیفرنیا واقع است و دفاتری نیز در شهرهای بوستون، نیویورک و سن‌آنتونیو دارد. توییتر در رتبه بندی وبگاه الکسا در میان ده وبگاه برتر در رتبه نهم قرار دارد. در حال حاضر شرکت توییتر بیش از ۶۰۰ کارمند دارد و در ۱۶ زبان در دسترس است و درآمد این وبگاه تا پایان سال ۲۰۱۰ به بیش از ۱۴۰ میلیون دلار رسیده است.

محتویات توییتر:
شرکت پژوهشی مبتنی بر بازار سن آنتونیو، پیر آنالیتیکس، دو هزار توییت را در اوت ۲۰۰۹ در دوره‌ای دو هفته‌ای از ۱۱ صبح تا ۵ بعد از ظهر مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. «توییت‌های آمریکایی و به زبان انگلیسی». این توییت‌ها در ۶ دسته تقسیم بندی شده بودند: سخنان بیهوده (۴۰٪)، گفتگو (۳۸٪)، باارزش (۹٪)، خودارتقایی (۶٪)، اسپم (۴٪) و اخبار (۴٪).

 
حجم محتویات توییتر

 

 

پیام خطای مشهور توییتر:
زمانی که توییتر با بار ترافیکی زیاد یا مشکلاتی دیگر برخورد می‌کند کاربران با این صفحه مواجه می‌شوند نام این صفحه مشهور است به نهنگ توییتر که به وسیله “یی یینگ لو” طراحی شده‌است و بعد از رفع اشکال در سایت برداشته می‌شود، تصویر یک نهنگ یا یک وال سفید رنگ را نشان می‌دهد که توسط هشت پرنده نارنجی رنگ که نماد تیم مدیریتی یا فنی سایت می‌باشند به بالا کشیده می‌شود و ان را از غرق شدن در اقیانوس نجات می‌دهد.

  
صفحه خطای توییتر، نهنگ توییتر