به زبانت اجازه نده که قبل از اندیشه ات به کار افتد.
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷

نام های پرطرفدار سال ۹۱

معاون امور اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور نام های پرطرفدار ده ماه نخست امسال را اعلام کرد.

واحد مرکزی خبر: محسن کرمی گفت: امیرعلی، امیر حسین ،ابوالفضل،محمد، علی، محمد طه، حسین، امیرمحمد، مهدی و محمد مهدی به ترتیب ده نام پرطرفدار برای پسران کشور در سال ۹۱ است.

 

وی افزود: نام های فاطمه، زهرا، نازنین زهرا، زینب، ریحانه، یسنا، هستی، مریم، ستایش و رقیه ده نام با بیشترین آمار در بین نام های دختران کشور است.

کرمی از تأثیر فیلم ها و سریال های صدا و سیما بر الگوی نامگذاری در جامعه خبر داد و گفت: پخش سریال هایی همچون ستایش و نقش هستی در سریال میوه ممنوعه این دو نام را با استقبال عمومی مواجه کرد که تاثیر آن نیز تا کنون ادامه دارد.

وی افزود: معمولاً نقش های مثبت سریال ها و فیلم ها در محدوده زمانی پخش و پس از آن مورد توجه و استقبال عمومی برای نامگذاری قرار می گیرد.

کرمی اضافه کرد: باید نخبگان فرهنگی از جمله علما ، استادان ، معلمان همچنین رسانه ها به ویژه صدا و سیما در تشویق مردم به نامگذاری های مناسب با مذهب و قومیت های ایرانی بکوشند.

معاون سازمان ثبت احوال گفت: باید نام ها با معنی مناسب و ریشه یابی صحیح به منظور ارتقاء شخصیت فرد برای آحاد جامعه انتخاب شود.

وی یادآور شد: براساس موازین دینی نام از مهمترین هدایا و وظایف والدین در برابر فرزندانشان است.

۴۲۰ هزار نام متنوع در کشور

همچنین معاون امور اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور گفت:۲۰۰ هزار و ۸۱۶ نام پسر و ۲۱۹ هزار و ۷۱۴ نام دختر در کشور ثبت شده است.

محسن کرمی در جمع خبرنگاران گفت:تمام نام های مذهبی، قومیتی و دیگر نام ها به شرط دارا بودن معنی و ریشه مناسب ایرانی و اسلامی مورد تایید سازمان ثبت احوال کشور است.

وی افزود: نام گلها، سیارات و ستاره و نام های با معنی نشانگر قومیت های ایرانی و فراوانی در جامعه دارند نیز مناسب تشخیص داده می شوند.

کرمی گفت:خانواده های برای مشاوره انتخاب یا تغییر نام می توانند با تلفن،فکس ،پست الکترونیک یا پورتال سازمان ثبت احوال کشور تماس بگیرند.

وی اضافه کرد:نام ها نباید مستهجن،تحقیر آمیز و خارجی باشند که در این صورت مجوز تغییر آنها داده می شود.

کرمی به عنوان مثال برخی از نام های نامناسب برای دختران را آفت، عزا و کوچک نام برد و گفت نام هایی همچون چاکر، نوکر و غلام نیز برای پسران نا مناسب است.

معاون سازمان ثبت احوال گفت: نام های خانوادگی نامناسبی مانند گرگی،پیشدستی،دل کبابی،صبح بخیر ، گوش بر و تیغ زن نیز به سرعت تغییر داده می شود.

کرمی افزود: نام های دوجنسیتی همچون عزت و نصرت نیز به سبب فرهنگ جامعه تغییر داده می شود.

همچنین : بخوانید  احتمال عدم جناب خان در فصل چهار برنامه خندوانه + عکس و فیلم