هر برادری که از منافع برادر خود مانند نفع خویش حمایت کرد به کار خود سامان داده است (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸

به زیبایی دست ها و ناخن هایتان توجه کنید

ناخن‌ها جزء مهمی از دست‌ها هستند و بنابراین به مراقبت ویژه نیاز دارند. مشاهده دست‌هایی که از آنها به خوبی مراقبت شده، با ناخن‌های سالم و تمیز همیشه لذت بخش است و برعکس، ناخن‌های ناسالم و کثیف منظره زشتی دارند و به عبارت دیگر، برای آنکه ناخن‌ها و دست‌های‌تان زیبا به نظر برسند، باید آنها را تمیز نگاه دارید و به سلامت‌شان اهمیت دهید.

به زیبایی دست ها و ناخن هایتان توجه کنید ‌| www.campfa.ir

 

به زیبایی دست ها و ناخن هایتان توجه کنید

برای این منظور رعایت نکات زیر ضروری است:

لااقل روی یک‌بار به دستتان کرم مرطوب‌کننده بمالید. دست‌هایی که پوست خشک دارند، سریع‌تر چروک و پیر به نظر می‌رسند و زودتر هم آسیب می‌بینند.  هنگام شست‌وشوی ظرف‌ها و استفاده از مواد شیمیایی و باغبانی، حتماً دستکش به دست کنید.   دست‌های‌تان را از نور مستقیم خورشید دور نگاه دارید.  همیشه دست‌های‌تان را خشک کنید و هفته‌ای یک‌بار با استفاده از روغن‌های گیاهی ماساژ دهید.

حمام دست‌ها با مواد گیاهی
مقداری آب را بجوشانید و یک قاشق غذاخوری گیاهان مختلف (بابونه، گزنه و یا کالندولا) به آن بیفزایید. بگذارید تا محلول کمی سرد شود و بعد انگشتان خود را به مدت ۱۵- ۲۰ دقیقه داخل محلول فرو ببرید. سپس کاملاً بشویید و بعد از خشک کردن به آنها مرطوب کننده بزنید.

نکاتی مربوط به مراقبت از ناخن‌ها

به زیبایی دست ها و ناخن هایتان توجه کنید ‌| www.campfa.ir

به زیبایی دست ها و ناخن هایتان توجه کنید

 برای سفت شدن ناخن‌هایی که نرم و آسیب پذیرند، هر یک روز در میان، آنها را به مدت ۲۰ دقیقه در روغن زیتون گرم قرار دهید. برای تمیز کردن لکه‌ها و چرک‌ها از روی ناخن‌ها، یک قاشق غذاخوری آب‌لیمو را در یک فنجان آب حل کرده و  ناخن‌های خود را به مدت چند دقیقه داخل آن بگذارید. سپس دست‌ها را با آب گرم شسته و مرطوب کننده بمالید. از بین بردن لایه خارجی ناخن، کار عاقلانه‌ای نیست؛ چرا که ناخن‌ها را مستعد عفونت می‌کند. تا می‌توانید از لاک پاک‌کن و استون استفاده نکنید. و در صورت استفاده، هفته‌ای یک‌بار بیشتر این‌کار را انجام ندهید. اگر عادت به استفاده از لاک ناخن دارید، هر از چند گاه یک‌بار به ناخن‌ها استراحت دهید؛ یعنی چند روز بگذارید بدون لاک بمانند تا ناخن‌ها بدرنگ و تیره نشوند. برای جلا دادن ناخن‌ها کمی روغن وازلین روی آنها بمالید و بعد با یک پارچه نرم روغن را از سطح ناخن‌ها تمیز کنید. اگر روزی یک‌بار این‌کا را انجام دهید، آنها براق می‌شوند، اگر ناخن‌های‌تان شکننده و بی‌دوام هستند، مصرف سیلیسیوم ویتامن B و MSM (متان سولفوتیل متیل) را افزایش دهید. هیچگاه و تحت هیچ شرایطی ناخن‌ها را نجوید؛ زیرا برای ناخن‌ها بسیار خطرناک است.

اگر عادت به انجام این‌کار دارید، هر چه زودتر عادت ناسالم خود را ترک کنید. هر گاه دست‌های خود را می‌شویید آنها را به خوبی خشک کنید و کمی کرم دست یا لوسیون روی آنها بمالید تا صابون و سایر مواد شست‌وشوی دست‌ها باعث خشکی و شکنندگی ناخن‌ها نشوند. بهترین زمان برای سوهان کشیدن ناخن‌ها زمانی است که هنوز روی ناخن‌ها لاک دارید. این‌کار مانع از شکستگی و شکاف ناخن‌ها می‌شود. برای ناخن‌های شکننده و بی‌دوام، استفاده از لاک ناخن پیشنهاد می‌شود. دست کم از نوع بی‌رنگ آنها استفاده کنید. با اینکه دست‌ها مهم‌ترین عضو بدن برای انجام کارهای روزمره هستند، مراقبت از آنها غالباً فراموش می‌شود. دست‌های ما مرتباً با آب، مواد شیمیایی، گرما و سرما در تماسند و تمام اینها به پوست دست آسیب می‌رسانند.

همچنین : بخوانید  جدیدترین مدل مو و بافت مو زنانه 2013

تهیه کرم مخصوص دست به روش خانگی 

به زیبایی دست ها و ناخن هایتان توجه کنید ‌| www.campfa.ir

به زیبایی دست ها و ناخن هایتان توجه کنید

یک قاشق چایخوری عسل را با ۳ قاشق غذاخوری کره ترکیب کرده و یک قاشق غذاخوری گیاه به آن بیفزایید (هرگیاهی را که بیشتر دوست دارید). این کرم را روی دست‌های‌تان بمالید تا نرم و لطیف شوند

برای پوست‌های خشک

یک قاشق غذاخوری گلیسیرین را با یک زرده تخم‌مرغ و دو قاشق غذاخوری روغن گیاهی، آب یک لیموی متوسط، حدود ۱۰۰ گرم از نوعی گیاه و کمی آب گرم ترکیب کنید و از محلول فوق هفته‌ای دوبار به دست‌های‌تان بمالید. پوست دست بسیار نازک و ظریف است و نیاز به مراقبت ویژه دارد. بنابراین دست کم روزی چهار بار، دست‌های‌تان را مرطوب کنید. هفته‌ای یک‌بار از کرم صورت برای دست‌ها نیز استفاده کنید (قبل از خوابیدن). اگر دست‌های‌تان زیاد خشک می‌شوند، بعد از شست‌وشو با صابون کمی نمک روی آنها بریزید و زیر شیرآب، با نمک بشویید. بعد از شست‌وشو حتماً از مرطوب‌کننده استفاده کنید. دست‌هایی که چرب هستند را با استفاده از آرد گندم به حالت طبیعی درآورید.

به این صورت که آرد گندم را روی دست‌ها بمالید و با آب آنها را بشویید. کرم‌های مخصوص دست معمولاً شب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کرم‌ها مواد مغذی را به پوست دست‌ها می‌رسانند و از خشک شدن آنها جلوگیری می‌کنند. در فصل سرد سال، این کرم را با لایه‌ای ضخیم‌تر روی سطح پوست بمالید تا چرب‌تر شوند. می‌توانید از گلیسیرین، وازلین، روغن گل آفتابگردان، پارافین و سیلیکون نیز استفاده کنید. کرم‌هایی که حاوی ویتامین A,E و C هستند، از ایجاد نقاط تیره روی پوست دست و پیری زودرس آن جلوگیری کرده (مثل کرم کراتین) و ناخن‌ها را نیز تقویت می‌کنند. برای تقویت و استحکام ناخن‌های ضعیف و شکننده باید صبور باشید؛ چرا که مدت بیشتری طول می‌کشد تا تقویت شوند.

ناخن‌های کمرنگ و رنگ پریده کمبود آهن خون را نشان می‌دهند. ناخن‌هایی که به رنگ آبی متمایل هستند، نشان می‌دهند که عملکرد قلب ضعیف است.

ناخن‌های زرد رنگ نشان دهنده عملکرد ضعیف کبد می‌باشند و نقاط سفید کوچک روی سطح ناخن‌ها خبر از کمبود کراتین و یا افزایش میزان اوره می‌دهند. دست‌های ما غده چربی بسیار کمی دارند و این باعث می‌شود خیلی زود خشک شوند. تماس با مواد شیمیایی، آلودگی‌ها و … نیز باعث آسیب‌های بیشتر می‌شود.

برای رفع زبری پوست دست‌ها، آب یک عدد گوجه‌فرنگی را گرفته و ۲-۳ قاشق غذاخوری گلیسیرین به آن بیفزایید و دست‌ها را با آن ماساژ دهید و بعد از ۳-۴ دقیقه بشویید و کاملاً خشک کنید. برای نرم کردن دست‌ها نیز ۳۰ گرم عسل را با یک عدد سفیده تخم‌مرغ و ۱ قاشق چایخوری گلیسیرین ترکیب کنید و به دست‌تان بمالید؛ به‌طوری که خمیر روی دست‌ها را بپوشاند. سپس آنها را با آب بشویید. بعد از هر بار مانیکور کردن، دست‌ها را مرطوب کننده بزنید.