افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷

چند میلیون ایرانی چاق هستند؟

یک متخصص تغذیه گفت: ۱/۱ میلیارد نفر در جهان دچار اضافه وزن و چاق هستند که ۲۵ میلیون نفر از آن‌ها را ایرانیان تشکیل می‌دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، محسن تقی زاده با اشاره به اینکه ۳۰ تا ۵۰ درصد افراد بالای ۲۰ سال و  60درصد از افراد بالای ۳۰ سال در ایران دچار افزایش وزن و چاقی هستند، افزود: همچنین ۱۲ تا ۱۸ درصد از نوجوانان ایرانی اضافه وزن دارند که مستعد چاق شدن در آینده هستند.

 

وی تصریح کرد: زندگی ماشینی در شهرها باعث شده است که اکثر شهرنشین‌ها خوردن غذا در رستورانها و نیز خوردن غذاهای پرکالری و چرب مانند فست فودها را به عنوان تفریح در برنامه زندگی خود قرار دهند و به دلیل کمبود وقت و بی حوصلگی ناشی از سختی کار، تفریحات با فعالیت زیاد بدنی را کنار بگذارند.

 
این متخصص تغذیه با بیان اینکه کمبود وقت برای پختن غذا نیز به تدریح باعث تغییر عادات غذایی مردم کشور شده است، اذعان داشت: مصرف غذاهای نیمه آماده و آماده، انواع سوسیس، کالباس و فست فودها، انواع سس های چرب و مواد خوراکی سیر کننده و پر کالری بیش از پیش بین خانوادهای ایرانی رواج یافته است و می‌توان گفت الگوی غذایی مردم ایران تا حدود زیادی تغییر کرده است.

 
وی افزود: متأسفانه مصرف لبنیات، سبزی‌ها و میوه‌ها که نقش مهمی در کنترل وزن و رساندن مواد لازم به بدن را ایفا می‌کنند از سبد تغذیه خانواده‌ها کنار گذاشته شده است.

 
به گفته وی، رواج بازیهای کم تحرک به ویژه بازیهای کامپیوتری بین گروه سنی کودک، نوجوان و حتی جوانان و کنار گذاشتن بازیهای پرتحرک و تفریحهای جمعی باعث افزایش چاقی در این گروه سنی شده است و این روند همچنان رو به افزایش است.

همچنین : بخوانید  دانلود تقویم 93 برای کامپیوتر - تقویم نرم افزاری

 
تقی زاده یادآور شد: انجام فعالیت‌‏های بدنی و ورزش از مهمترین عوامل تسهیل کننده کاهش وزن در افراد چاق است و مهمترین نقش را در پیشگیری از افزایش وزن افراد و  بهبود وضعیت چربی‌‏های خون دارد.